Aktualności

MALTA 2011 – Silent Inspired Training

Megalityczne budowle, średniowieczne lochy i jaskinia czarodziejki Kalipso – czyż można się jeszcze dziwić, że dla niektórych Malta jest wyspą mityczną? Wąskie uliczki w małych miasteczkach brukowane kocimi łbami nie wiadomo w jaki sposób mieszczą mnóstwo normańskich katedr i barokowych pałaców. Na wsi z kolei można często spotkać najstarsze na świecie budowle postawione ręką ludzką…

Malta słynie z tego, że chętnie chwali się swoją romantyczną przeszłością, na którą składają się tak malownicze postaci jak budowniczowie świątyń z Epoki Brązu, czy cnotliwi błędni rycerze. Z kolei Zakon Rycerzy Świętego Jana wzniósł słynny Wielki Port w La Valletta – bastion, który w czasach Średniowiecza niewiele miał sobie równych.

Archipelag Maltański składa się z trzech słonecznych wysp: Malty, Gozo i Comino (plus dwie niezamieszkane romantyczne wysepki Caminotto i Filfla) i naprawdę trudno zdecydować, która jest ładniejsza, ciekawsza, czy ma więcej do zaoferowania. Warto odwiedzić wszystkie trzy, bo każda jest inna – Malta pyszni się swoimi skarbami historii jak paw; Gozo żyje swoim własnym, spokojnym rytmem, czekając na turystów, którzy zejdą z przetartych szlaków i dotrą do mniej znanych zakątków; a Comino zaprasza wszystkich fanów sportów wodnych, aby nie tylko relaksowali się w czasie spacerów po wyspie, ale też odwiedzili piękne turkusowe morze wokół niej, wraz ze słynną Błękitną Laguną.

Nurkowanie

Malta z nurkowego punktu widzenia to doskonały wybór, zarówno dla nurków rekreacyjnych chcących podziwiać bogatą faunę i florę śródziemnomorską, jak i dla nurków technicznych, których interesuje eksploracja głęboko położonych wraków. Najciekawsze miejsca nurkowe znajdują się wokół wyspy Gozo, chociaż nawet dla tych, którzy nie zdecydują się opuścić wyspy Malty nie zabraknie atrakcji – będą mogli np. zanurkować w porcie Valletty i zwiedzić wrak niszczyciela HMS Maori, zachowany w doskonałym stanie i będący domem ogromnej ilości ryb.

Wokół Malty występuje wielka różnorodność podwodnych formacji skalnych – kaniony, tunele, jaskinie, kominy, baseny… Jest nawet wewnętrzne morze – Inland Sea oraz bardzo spektakularny łuk – Blue Hole. Zostały one uznane za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Wiele jaskiń wymaga specjalistycznego przygotowania i posiadania odpowiednich uprawnień nurkowych ze względu na wysoki stopień trudności eksploracji i dużą głębokość.

Atrakcje

Walter Scott powiedział kiedyś, że Valletta to „miasto zbudowane przez gentlemanów dla gentlemanów”. Dziś jest to urokliwe miasteczko otoczone grubymi XVI-wiecznymi murami, które odparły atak całej armii tureckiej. Wszystkie wąskie ocienione uliczki prowadzą do portu. Valletta słynie także z pięknych ogrodów. Najsłynniejsze są Barrakka Gardens, w przeszłości prywatne ogrody Joannitów, z których roztaczają się przepiękne widoki, między innymi na Wielki Port. W Valletcie warto także zwiedzić wnętrza niektórych starych budynków, np. Pałacu Palace of the Grand Masters, będącego obecnie siedzibą Prezydenta i Parlamentu. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest Fort St Elmo, po którym oprowadzą nas przewodnicy przebrani za rycerzy, czasem odgrywający także sceny historycznych bitew. Hagar Qim oraz inne neolityczne świątynie na Malcie (ok. 3600 r.p.n.e.) to najstarsze znane obiekty wzniesione ręką ludzką, które nadal istnieją. Ten unikalny kompleks świątyń megalitycznych ozdobiony jest niezwykłymi rzeźbami zwierząt i idoli. Zachowały się tam również ołtarze ofiarne oraz pomieszczenia, w których zasiadała wyrocznia – a wszystko to zostało zbudowane tysiące lat przed naszą erą wyłącznie z pomocą narzędzi z obsydianu oraz dzięki geniuszowi starożytnych budowniczych. Warto tam się wybrać także ze względu na krajobrazy – widok Morza Śródziemnego oraz pobliskiej wysepki Filfla zapiera po prostu dech w piersiach i jest jednym z najpiękniejszych na całej wyspie.

Wyspa Gozo jest zupełnie odmienna niż Malta, ma swój własny niepowtarzalny charakter. Słynie przede wszystkim z przepięknych sielskich krajobrazów. Jest znacznie spokojniejsza, jest tam zdecydowanie mniej turystów i łatwiej można znaleźć kawałek plaży tylko dla siebie. Warto także pamiętać, że to właśnie tam znajdują się warte odwiedzenia średniowieczne zamki i prehistoryczne świątynie zbudowane wiele tysięcy lat przed naszą erą. Ciekawą opcją jest także wizyta w jaskini Kalipso położonej na klifach zatoki Ramla Bay, gdzie mityczna czarodziejka zwodziła Odysseusza.

Ramowy program wyjazdu:

Dzień 1, 21 czerwca

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa biletowo – bagażowa i przelot samolotem czarterowym na Maltę. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu Canifor 3*. Reszta dnia (w zależności od godziny przylotu) do dyspozycji uczestników. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 2 – 22 czerwca – nurkowania w rejonie Cirkewwa

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 1: Check dive, sprawdzenie ekwipunku. Ci, którzy czują się komfortowo, kontynuują nurkowanie do wraku MV Rozi, 35-metrowy wrak holownika, max. głębokość 35 m.

Nurkowanie 2: Wrak P29, niemiecka łódź patrolowa klasy Kondor, długość 55 m, max. głębokość 35 m. Dla tych, którzy nie mają ochoty na drugie głębokie nurkowanie pod rząd, płytszy malowniczy nurek rafowy do THE ARCH.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3, 23 czerwca – nurkowania w rejonie Blue Grotto

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 1: Wrak Um El Faroud, tankowiec o długości 110 m, max. głębokość 36 m. Oglądamy zewnętrzną cześć wraku, w kierunku od dziobu do rufy.

Nurkowanie 2: Ponownie Um El Faroud, penetracja wnętrza części rufowej. Dla tych, którzy wolą coś płytszego, drugi nurek rafowy z małą jaskinią.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 4, 24 czerwca – nurkowania w rejonie Valetta, opcjonalnie

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

W ramach pakietu, łatwiejsze nurkowania rafowe i/lub płytki wrak HMS Maori. Jest to fregata zatopiona na minie, max. głębokość 15 m (wrak mocno zniszczony, trochę przypomina naszego Wichra koło Helu):

Dzień relaksu, ale dla chętnych z odpowiednimi uprawnieniami, za dodatkową opłatą, baza może zorganizować nurkowania na głębszych wrakach. W 2009 odwiedziliśmy z łodzi wrak Imperial Eagle, prom wożący kiedyś pasażerów z Malty na Gozo. Max. głębokość 42 m. Obok wielka statua Chrystusa!

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5, 25 czerwca – Comino

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania – wycieczka łodzią na wyspę Comino i groty wokół niej.

Nurkowanie 1: Comino Lighthouse, podwodna grota typu „kij hokejowy”, wlot do pionowego tunelu na ok. 10 m, wypłynięcie na 25 m przez boczną odnogę, powrót do miejsca startu wokół masywu skalnego, w którym wydrążony jest tunel. Po nurkowaniu wizyta na plaży w Blue Lagoon.

Nurkowanie 2: Comino Caves, rozgałęziony system płytkich jaskiń, tuneli i łuków skalnych, maksymalna głębokość 15 m, bardzo piękne nurkowanie!

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6, 26 czerwca – Gozo

Śniadanie w hotelu (lub śniadanie w formie suchego prowiantu, do zabrania ze sobą na prom). Wczesny wyjazd z bazy, o 06:45. O 07:30 przeprawa promem na Gozo.

Nurkowanie 1: Pierwsze nurkowanie w Crystal Cave i The Blue Hole, dwie piękne groty skalne odległe o kilkadziesiąt metrów jedna od drugiej.

Nurkowanie 2: Inland Sea, zanurzamy się w słonym jeziorku w środku wyspy i długim tunelem wypływamy na otwarte morze (ponad 100 m!), początek tunelu na głębokości 3 m, wylot na 23 m w środku pionowej skalnej ściany.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7, 27 czerwca

Śniadanie i kolacja w hotelu. Dzień wolny na plażowanie lub zwiedzanie wyspy na własną rękę.

Dzień 8, 28 czerwca

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. Po przylocie na miejsce pożegnanie i koniec imprezy.

Wypożyczenie sprzętu

Istnieje możliwość odpłatnego wypożyczenia uczestnikom wyjazdu sprzętu, tzn: pianka, jacket i automat. Sprzęt ABC (maska, fajka i płetwy) uczestnicy powinni posiadać swój własny (chociaż jest także możliwość wypożyczenia, jednak nie zalecamy tego ze względu na higienę i komfort).

Proponowane zakwaterowanie:

Hotel Canifor 3* (kategoria maltańska 4*)

http://www.canifor.com/top_menu/CaniforHotel/tabid/1399/Default.aspx

Hotel położony jest w Balluta, cichej zatoce bezpośrednio przy morzu przy promenadzie Sliema.
W pobliżu znajduje się także Narodowe Muzeum Archeologii. Z hotelu dostaniemy się spacerkiem
do bazy nurkowej w przeciągu 5 minut. Również do centrum miasta można szybko dotrzeć pieszo
(odległość 0,5 km). W tym komfortowym trzygwiazdkowym hotelu personel serdecznie wita gości
i jest do ich dyspozycji przez 24 godziny na dobę.
Hotel dysponuje łącznie 85 klimatyzowanymi pokojami, wyposażonymi w telewizję kablową,
telefon, radio, minibar i sejf. W łazience znajduje się suszarka do włosów, wanna lub prysznic.
Niektóre pokoje dysponują balkonem .
Room service i usługa budzenia to tylko dwie z wielu usług, jakie wyszkolony zespół obsługi
hotelu oferuje swoim gościom. W sprawie przechowywania cennych przedmiotów prosimy
zwrócić się do recepcji lub skorzystać z sejfu w pokoju. Hotel oferuje Państwu na miejscu
możliwość korzystnego wynajmu samochodu.
Do dyspozycji gości: basen odkryty, sauna, sejf (w recepcji lub w pokoju), sklep z pamiątkami, bar,
restauracja, kawiarnia, dostęp do internetu (wi – fi w holu bezpłatny dostęp), kantor, pralnia,
fryzjer.

Cena: 1950 pln/osoba + pakiet nurkowy 325 Euro – dopłata do pokoju jedoosobowego: 220 pln/osoba/ pobyt

W cenie:

- przelot na trasie Warszawa – Malta – Warszawa
– zakwaterowanie w pokoju dwu- lub jednoosobowym (zgodnie z wybraną opcją) ze śniadaniem
– transfer lotnisko – hotel – lotnisko
– opieka instruktora (instruktor leci razem z grupą)
– 10 nurkowań (butle i balast)
– dla osób nurkujących: pakiet dni nurkowych (10 nurkowań z brzegu, butle, balast, przewodnik, transfery)
– ubezpieczenie turystyczne.

Dodatkowe opłaty:

- ubezpieczenie nurkowe
– wyżywienie i napoje (obiady, kolacje)
– inne osobiste wydatki
– nurkowania nie wymienione w programie

Rezerwacje wyjazdu:

Scuba Travel

ul. Stoczniowców 9
03-982 Warszawa
tel.: +48 22 646 98 43
tel./fax: +48 22 646 98 41
email: info@scubatravel.com.pl

Rezerwacje kursów i szkoleń:

Tomek Wróblewski
tel. 22 6515804
biuro(at)silent.com.pl

Przeczytaj relację z poprzedniej edycji Silent Inspired Trainin

OPIS, WYMAGANIA I CENNIK KURSÓW Z MARKIEM ELLYATTEM i TOMKIEM WRÓBLEWSKIM:

ADVANCED NITROX DIVER – 45 metrów Prowadzacy: Mark ELLYATT i Tomasz WRÓBLEWSKI
Czas trwania kursu: 3 dni
Minimalne wymagania: stopien Advanced Diver
stopien Nitrox Diver
min. 50 zalogowanych nurkowań
Ilość nurkowań na kursie: 4-5
Zakres kursu obejmuje: zagadnienia z zakresu toksyczności tlenowej
planowanie nurkowania i optymalizacja dekompresji
konfiguracja sprzętu do nurkowań dekompresyjnych
obsługa programu DECOCHECK
Wymagania sprzętowe: zestaw dwubutlowy min. 2×10
płyta + skrzydło o wyporności min. 25 l
2 AO ( jeden z AO z wezem dł. 2 m)
tabliczka
komputer lub głębokościomierz elektroniczny
bojka z kołowrotkiem
maska zapasowa
suchy skafander
Cena kursu z materiałami w j. polskim: 1700 pln
EXTENDED RANGE DIVER – 55 metrów Prowadzacy: Mark ELLYATT i Tomasz WRÓBLEWSKI
Czas trwania kursu: 4 dni
Minimalne wymagania: stopien Rescue Diver
stopien Advanced Nitrox Diver
min. 100 zalogowanych nurkowan
Ilość nurkowań na kursie: 6
Zakres kursu obejmuje: aspekty narkozy gazów obojętnych
planowanie nurkowań powietrznych z dekompresja nitroxowa
zarządzanie ryzykiem
konfiguracja sprzętu z opcja multistage
obsługa programu DECOCHECK
fizjologia nurkowań dekompresyjnych
strategie dekompresji
Wymagania sprzętowe: zestaw dwubutlowy z separatorem
2 butle stage czystości tlenowej, min. 7 litrów pojemności
2 AO z czego jeden wyposażony w waz o dł. min. 2 m, 2 AO czyśtosci tlenowej
3 manomtery, z czego 2 czystości tlenowej
worek wypornościowy (min. 23 l) zdublowany, chyba ze kandydat używa w trakcie
nurkowań suchego skafandra
oświetlenie dostosowane do warunków kursu (min. 2 źródła)
2 przyrządy do pomiaru głębokości i czasu
maska zapasowa
kołowrotek z bojka sygnalizacyjna typu otwartego
żółta boja awaryjna
tabliczka z ołówkiem
urządzenie do cięcia
Cena kursu z materiałami w j. polskim: 2400 pln
TRIMIX DIVER Prowadzacy: Mark ELLYATT i Tomasz WRÓBLEWSKI
Fundamentals 65 metrów
Expedition 75 metrów
Explorer 100 metrów
Czas trwania kursów Fundamentals – połączony z kursem Extended Range (1 dzien)
Expedition – 3 dni
Expolorer – 4-5 dni
Minimalne wymagania: stopień Extended Range Diver
min. ilość zalogowanych nurkowań
Fundamentals – 100
Expedition – 200
Explorer – 300
Ilosc nurkowan na kursie 4-6
Zakres kursu obejmuje: Fizyka I fizjologia gazów obojętnych
planowanie nurkowań TMX
zarządzanie ryzykiem
konfiguracja sprzętu z opcja multistage
zagadnienie związane z ICD
obsługa programu DECOCHECK
strategie dekompresji
Wymagania sprzętowe: zestaw dwubutlowy z separatorem
2 butle stage czystości tlenowej, min. 7 litrów pojemności
2 AO z czego jeden wyposażony w waz o dł. min. 2 m, 2 AO czystości tlenowej
3 manomtery, z czego 2 czystości tlenowej
worek wypornościowy (min. 23 l) zdublowany, chyba ze kandydat używa w trakcie
nurkowań suchego skafandra
oświetlenie dostosowane do warunków kursu (min. 2 zródła)
2 przyrządy do pomiaru głębokosci i czasu
maska zapasowa
kołowrotek z bojka sygnalizacyjna typu otwartego
żółta boja awaryjna
tabliczka z ołówkiem
urządzenie do ciecia
Ceny kursów z materiałami w języku polskim: TRIMIX Fundamentals +1000 pln + cena gazów (w połaczeniu z Extended Range)
TRIMIX Expedition 2200 pln + cena gazów
TRIMIX Explorer 3500 pln + cena gazów

Rezerwacje kursów i szkoleń:

Tomek Wróblewski
tel. 22 6515804
biuro(at)silent.com.pl

Przeczytaj relację z poprzedniej edycji Silent Inspired Training w Dahab

Przeczytaj relację z warsztatów TMX Explorer w Sharm el Sheikh